צמחי הגן של סימה

כיטלפת טשקנט

Chitalpa tashkentensis

משפחה: ביגנוניים • Bignoniaceae
שם מדעי: X Chitalpa tashkentensis
שם עברי: x כיטלפת טשקנט
מוצא: מכלוא גנני
שנת אקלום 1996
מקור האקלום וגטטיבי משתלת מנרוביה בקליפורניה
גובה 10 מטר; קוטר 10 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי השם כיטלפה ניתן למכלוא שנעשה בין שני סוגי צמחים: כילופסיס (Chilopsis linearis) וקטלפה (Catalpa bignoniodes). X לפני השם בא לציין שזו הכלאה בין שני סוגים שונים של צמחים. הכלאה דומה בבעלי חיים היא הכלאה בין סוס לחמור: מתקבל פרד, שהוא המקביל למכלוא שלנו.

ההכלאה נעשתה בשנת 1964 בגן הבוטני בעיר טשקנט שבמדינת אוזבקיסטן. בשנת 1977 צמחים של מכלוא זה הועברו לארה"ב. בשנת 1991, הגנים הבוטניים רנצ'ו סנטה־אנה שבלוס־אנג'לס העניקו למכלוא זה את השם כיטלפת טשקנט, על שם העיר שבה נעשתה ההכלאה ועל שם שני ה"הורים" - הסוגים שיצרו את המכלוא: כילופסיס וקטלפה. כילופסיס הוא שיח או עץ נשיר, הפורח כל הקיץ והסתיו ונחשב חסכן במים; מוצאו בטקסס עד קליפורניה ומכסיקו (ראה באתר זה). קטלפה הוא עץ בינוני נשיר, צרכן מים, שמוצאו בדרום־מזרח אמריקה הצפונית.

המכלוא כיטלפה הוא עץ בינוני בגודלו ונשיר, בעל קצב צימוח מהיר, המגיע לגובה של 10-7 מטרים ולרוחב דומה. גזע העץ חלק וצבעו אפור, באופן טבעי גדל על מספר גזעים. במידה ורוצים לעצבו על גזע בודד, מומלץ לגזום את הענפים הנוספים הגדלים מבסיס העץ. העלים נגדיים ופשוטים. אורכם 12-10 ס"מ, רוחבם 3-2 ס"מ וצבעם ירוק. הפרחים ערוכים במכבדים גדולים בקצות הענפים, בכל מכבד כ־ 40-15 פרחים. כל פרח אורכו כ־ 2.5 ס"מ וצבעו, תלוי בזן, לבן או ורוד בהיר, עם פסים סגולים בתוכו. שני הזנים הקיימים במסחר, ואותם הבאתי לארץ ממשתלת מנרוביה שבקליפורניה הם :'Morning Cloud', המצטיין בפרחים לבנים וגדולים והעץ מצטיין בצימוח זקוף ונמרץ, ו־'Pink Dawn', שפרחיו ורודים בהירים ומעט קטנים יותר והצימוח שלו בכותי במקצת ופחות נמרץ.

הפריחה מתחילה בחודש מאי ונמשכת כל הקיץ והסתיו. הפריחה נפסקת רק עם ירידת טמפרטורות הלילה, ובהמשך מתחילה השלכת.

מכלוא זה משלב בתוכו את תכונות שני ה"הורים": הפרחים גדולים בדומה לפרחי הקטלפה; העלים הצרים, הפריחה הממושכת וההתאמה ליובש באים מן הכילופסיס. כיטלפה מתאים לשתילה בכל אזורי הארץ - כולל הערבה, הנגב, הבקעה וההר הגבוה. הוא עמיד בתנאים קשים של יובש, חום וקרה (עד מינוס 13 מ"צ), מתאים לכל סוגי הקרקע - אולם מעדיף קרקעות מנוקזות היטב. צריכת המים שלו מעטה עד בינונית. למרות קצב גידולו המהיר הוא אינו שביר, ועמיד אף ברוחות חזקות. בשל היותו מכלוא, הפרחים אינם מייצרים זרעים או פירות. בנוסף, הפרחים הזקנים מתייבשים תחילה על הצמח ורק אז נושרים, ולפיכך אינם גורמים לכלוך - מה שהופך את הצמח לנוח מאוד לגידול בפטיו או לאורך מדרכה.

בשל נטיית הצמח להצמיח מספר גזעים, קשה לעצב את הכיטלפה על גזע יחיד וגבוה, ולפיכך אפשר ומומלץ לעצבו על כמה גזעים. בשנים הראשונות לגידול, הודות לקצב צימוח נמרץ, ענפי השלד גדלים מהר ולא מספיקים להתעצות, מה שגורם להם להיות לא יציבים ולכן חשוב מאד לתמוך את הגזעים או הגזע הבודד, לפי העיצוב.

שימוש גנני הוא מתאים כעץ צל בפטיו, כעץ בגינה קטנה, בפאתי מדשאה ובחורשות קטנות - בהיותו יוצר כותרת עץ עגולה. אפשר לשתול אותו כבודד או בקבוצה, והוא גם מתאים לגידול במכלים גדולים על גג. חשוב מאוד לעצבו בשנים הראשונות - בעיקר לעצב את הגזעים ולדלל ענפים.

ריבוי וגטטיבי בלבד. כאמור, העץ אינו מייצר זרעים. ההשרשה באביב ובקיץ, של ייחורים מעוצים למחצה, בשולחן ריבוי ובעזרת הורמון השרשה. הייחורים משתרשים בתוך שבוע ימים.

כמו כן, אפשר להרכיב כיטלפה על עצי קטלפה.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-12-06
צורת חיים: עץ, שיח; מופע: נשיר; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת קיץ, פריחת סתיו; שימוש: מתאים לגידול במיכל; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אמריקה, צפון אמריקה
צילום: סימה קגן
Morning Cloud
צילום: סימה קגן
Morning Cloud
צילום: סימה קגן
Morning Cloud
צילום: סימה קגן
Morning Cloud
צילום: סימה קגן
Morning Cloud
צילום: סימה קגן
Morning Cloud
צילום: סימה קגן
Pink Dawn
צילום: סימה קגן
Pink Dawn