צמחי הגן של סימה

כריזקטיניה מכסיקנית

Chrysactinia mexicana

משפחה: מורכבים • Asteraceae
מוצא: ניו-מקסיקו ומערב טקסס, צמוד למקסיקו.
שם עממי: Damianita
שנת אקלום 1999
מקור האקלום וגטטיבי משתלה בטקסס, Native Texas Nursery-Austin
גובה חצי מטר; קוטר חצי מטר
עמיד לטמפרטורה עד מינוס 10° צלסיוס

איברים דקורטיביים ותיאור כללי כריזקטיניה היא שיח קטן ירוק עד הפורח תקופה ארוכה בפריחה בולטת בצבע צהוב, לעלווה ריח מיוחד ונעים והיא מתאימה לכל גן.

השיח גדל לחצי מטר גובה ורוחב, חלקו התחתון של השיח מעוצה ואילו ענפיו המסועפים עשבוניים ובמבט ראשון הוא נראה כצמח חד שנתי. העלים מחטניים בצבע ירוק כהה ובעלי ריח ארומאטי. את ריח העלים ניתן לחוש כאשר ממוללים את העלים או אם התיזו על הצמח מים. הפרחים, אופיינים למשפחה, דמויי סביון קוטרם כ- 2.5 ס"מ וצבעם צהוב בולט. הפריחה מתחילה באביב ונמשכת עד החורף. הצמח חסכן במים, ולאחר התבססותו, יסתפק בהשקיות עזר בודדות במשך הקיץ, יש להימנע מהשקיית יתר. מתאים למרבית סוגי הקרקע, בפרט קרקעות בסיסיות, ובתנאי שהן מנוקזות. עמיד לטמפרטורת גידול קיצוניות כולל קיץ חם במיוחד וחורפים קרים, עד 10°C-. מתאים לשתילה בשמש מלאה בכל אזורי הארץ, צמח מצטיין לאזור הנגב והערבה.

שימוש גנני הוא שייך לסוג הצמחים החסרים לנו בגן: הוא נמוך, פורח תקופה ארוכה, מאריך שנים וחסכן במים. מתאים לשתילה בערוגת הפרחים. בהיותו נמוך אפשר לשתול אותו לאורך שביל הכניסה לבית, במסלעה, בערים באיי תנועה במקום חד שנתיים שהם צרכני מים גדולים ועתירי עבודה. אפשר לשתול אותו כמרבד או כצמח בודד. הצמח מתעצה בבסיסו, ומומלץ לחדש את הצימוח, אחת לשלוש שנים, ולגזום את הצימוח העשבוני. המועד המומלץ לגיזום חידוש הוא באביב המקודם, בחודש פברואר.

ריבוי אפשר להנביט זרעים במנבטה, באביב. הזרעים דומים לזרעי הסביון ויש לאסוף אותם כשצבעם שחור. זרעים שלא נאספים בזמן, עפים עם הרוח. את הזרעים אוספים לאחר הפריחה שנה קודם ומאחסנים בשקית נייר, במקום יבש.

כאשר הזרעים נובטים חשוב להזדרז להעתיק אותם לעציצים קטנים ולחשוף אותם לשמש מלאה כדי להימנע מצימוח אתיולנטי ועודפי מים.

אפשר להשריש ייחורים מעוצים למחצה בקיץ, בשולחן השרשה ולהימנע מעודפי מים.

אקלמה וכתבה סימה קגן

עודכן: 2020-05-14
צורת חיים: שיח, עשבוני; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת קיץ, פריחת סתיו; ריחני: ריחני; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אמריקה, צפון אמריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן