צמחי הגן של סימה

כוכב משייני

Asteriscus sericeus

משפחה: מורכבים • Asteraceae
שם קודם: Nauplius sericeus
מוצא: האיים הקנריים
שנת אקלום 1994
מקור האקלום זרעים, הבאתי לארץ זרעים של מין זה מהגן הבוטני שבאי גרן-קנריה שבאיים הקנריים.
גובה 1.0-0.5 מטר; קוטר 1.0-0.5 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי בן שיח רב-שנתי שגובהו ורוחבו בבגרותו כמטר. צימוחו יוצר מבנה בצורת כרית או כדור. העלים נגדיים, צפופים ורעופים זה על זה, חסרי פטוטרת; שני צדיהם מכוסים בשערות אפורות עדינות, אשר מעניקות להם ברק כסוף ומגע נעים המזכיר מגע בבד משי (ומכאן שם המין, ביוונית ובעברית). הגבעולים עשירים בבלוטות שמן אתרי, שהודות להן הצמח מפיץ ריח נעים.

פריחת הצמח מופיעה כבר בשנת הגידול הראשונה. היא מתחילה בסתיו, נמשכת כל החורף ומגיעה לשיאה באביב. הפרחים הם קרקפות בודדות שקוטרן כ־5 ס"מ. צבע הפרחים צהוב והם בולטים על רקע הגוון ירוק־אפרפר של העלווה.

כאשר הצמח מכוסה כולו בפרחים הוא נראה ככדור צהוב.

מתאים לגידול במרבית אזורי הארץ. יש לגדלו באדמות מנוקזות היטב, בשמש מלאה או בחצי צל. בקליפורניה מגדלים אותו בקו החוף. כאשר בחנו את עמידותו לחוף ים בארץ, שתלנו אותו בקיבוץ פלמחים, בקו ראשון בחלקה הסמוכה לחוף הים, ואכן הצמח נמצא עמיד לחוף ים.

הצמח מסתפק בכמות מים קטנה. הוא רגיש מאוד לעודפי מים ולכן יש להקפיד מאוד על ניקוז יעיל. הצמח אינו מאריך שנים, אבל ניתן לצפות ל־5 שנים במופע חיוני. לעיתים קרובות הוא זורע את עצמו, בכמויות קטנות ושומר על מקומו בגן.

שימוש גנני מתאים לשתילה בגן חסכני במים. לשמש כצמח גובל בשולי ערוגה וכצמח מסלעה. כמו כן אפשר לשתלו כצמח בודד בגן קטן, או בקבוצה של צמחים היוצרים גוש בגן גדול. הוא ישתלב היטב בערוגה עם צמחים ים־תיכוניים אחרים כגון רוזמרין, מיני אזוביון, מיני מרווה ועוד. צמח חובה לחוף ים!

ריבוי מזרעים. יש לאסוף את הקרקפות היבשות, לפורר את מצעית הפרח ולזרוע במנבטה. זרעים שאספנו בסוף האביב נבטו תוך שלושה שבועות. את הנבטים כדאי להעתיק תחילה לעציצים, ורק אחר כך לשתול בגינה. אפשר לשתול בגינה בכל ימות השנה, למעט בחודשים יולי־אוגוסט. הריבוי מזרעים קל, אין כמעט שונות בין הזריעים, והפריחה חלה כבר בשנה הראשונה, ולכן אין צורך לרבות את הצמח בריבוי וגטטיבי.

מינים וזנים נוספים הסוג כוכב (Asteriscus) שלושה ממיניו גדלים בר בארץ, ואחד מהם - כוכב ימי (A. maritimus) - הוכנס לשימוש כצמח נוי.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2021-04-26
צורת חיים: שיח; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת סתיו, פריחת חורף; ריחני: ריחני; התאמה לאזורים: כל הארץ, שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה, חוף ים; מוצא: אפריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן