צמחי הגן של סימה

פריטילה מאפיר

Perityle incana

משפחה: מורכבים • Asteraceae
מוצא: אנדמי לבחה קליפורניה
שם עממי: Guadalupe Island Rock Daisy
שנת אקלום 1997
מקור האקלום וגטטיבי הבאתי לארץ מספר צמחים ממשתלה לצמחי נוי בקליפורניה בשם Tree of Life המתמחה בצמחי הבר של דרום קליפורניה והיא שאקלמה את הסוג מהבר, והפיצה בגינון בקליפורניה.
גובה 1 מטר ;קוטר 1 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי פריטילה הוא בן שיח חדש יחסית בתרבות. מוצאו בבחה קליפורניה, באי גואדלופ, שם הוא אנדמי; כלומר, זה המקום היחיד בעולם שבו הוא גדל כצמח בר. בשל התאמתו לגנים בדרום קליפורניה, חשבתי שכדאי להביאו ארצה ולבחון את התאמתו לתנאי ישראל. הצמח מזכיר במופעו את הסביון המלבין.

זהו צמח רב שנתי ירוק עד, מעוצה בבסיסו ומשתרע במקצת, בעל עלים אפורים, מורכבים וגזורים בצורה קישוטית, אורך העלה כ־5 ס"מ. העלים מכוסים לבד כספי משני צדיהם וכך גם הגבעולים. קרקפות הפרחים, שצבען צהוב, מכילות פרחים צינוריים בלבד.

הפריחה מתחילה בסוף החורף־אביב המוקדם ונמשכת עד הקיץ.

פריטילה מתאים לשתילה בשמש מלאה או בצל חלקי, ברוב אזורי הארץ ובכל סוגי הקרקע - בתנאי שתהיה מנוקזת. הצמח רגיש לטמפרטורות קפיאה. נחשב חסכן במים, ולאחר התבססות יסתפק בהשקיה אחת לשלושה שבועות בעונת הקיץ.

עם התבגרותו, הצמח מפתח גוש בצורת כרית, הגדל עם השנים. אם לא גוזמים, מרכז הגוש מתעצה ומתקרח מעלים ונראה כאילו הוא מתנוון. זה אמנם אינו ניוון, אולם עדיף להימנע ממופע זה. לכן מומלץ לגזום באביב המוקדם, אחת לכמה שנים. לאחר הגיזום, הצמח מתחדש היטב ומלבלב גם על ענפים עבים. הגיזום מעודד צימוח זקוף יותר.

בשנת 1999 נשתלו כמה צמחים של פריטילה בחוף הים של פלמחים, במרחק 70 מ' מהים. הצמחים מצטיינים שם כל השנה, ללא כל הפרעה בגידול, ופורחים במרבית חודשי השנה - למעט תחילת החורף. לעלים הגזורים גוון כספי בולט וקישוטי מאוד. הפריחה הצהובה בולטת על רקע צבעי העלווה במשך חודשים רבים.

שימוש גנני צמח חובה לשתילה בחוף ים קו ראשון. מתאים לשתילה במסלעה. מומלץ לשתול קבוצה של צמחים, שיבלטו במיוחד על רקע של צמחים בעלי עלווה כהה.

ריבוי וגטטיבי של ייחורים מעוצים למחצה, באביב עד תחילת הקיץ, בעזרת הורמון השרשה, בשולחן השרשה. רצוי להימנע מעודפי מים.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-08-13
צורת חיים: שיח, עשבוני; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת קיץ; התאמה לאזורים: שפלה, נגב, ערבה, חוף ים; מוצא: אמריקה, מרכז אמריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן