צמחי הגן של סימה

דק פרי ערמוני ׳הגר׳

Tecoma castaneifolia ’Hagar‘

משפחה: ביגנוניים • Bignoniaceae

שם נרדף: דק פרי גאודי שאודי Tecoma gaudichaudi
מוצא: אקודור ופרו
שנת אקלום שנות ה־50
מקור האקלום זרעים, חוות הנוי
גובה 8-6 מטרים; קוטר 5 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי דק פרי ערמוני הוא עץ בינוני נשיר מותנה הנישא ל־8-6 מטר גובה, בעל עלים ירוקים ופריחה בולטת בצבע צהוב המתחילה בסתיו, נמשכת כל החורף ועד תחילת האביב.

הצמח וותיק בארץ ואוקלם בשנות ה־50 ע"י רות בנימין ז"ל מחוות הנוי. ברשימת הצמחים של חוות הנוי משנת 1998 (קטלוג מס׳ 3) שפורסם לקוראי גן ונוף ברשימת העצים מופיע דק פרי גאודי שאודי שזהו שם נרדף לערמוני. בשנת 2000, "גילה" ניסים פינס, מדריך במשרד החקלאות ושתלן לצמחי גן, עץ מדהים בעל פריחה צהובה במושב בצרה ונתן לעץ את השם "בצרה". לאחר שזיהינו את מין הצמח כדק פרי ערמוני, קלון זה קיבל את השם ׳הגר׳ וכיום הוא מופץ בריבוי וגטטיבי במשתלות תחת שם זה. לעץ נטייה לגדול על מספר גזעים, מומלץ לעצבו על גזע אחד. קליפת הגזע מחורצת וצבעה חום־אפור. העלים גדולים ומנוצים, בעלי שני זוגות עלעלים ועלעל מסיים גדול במיוחד וייחודי למין זה. אורכו של העלה המסיים כ־20 ס"מ, הוא חלק בחלקו העליון ושעיר בחלקו התחתון, צבעו ירוק בהיר. הפרחים ערוכים במכבדים בקצות הענפים, כותרת הפרח דמוית משפך, אורכה כ־ 7 ס"מ. הפרחים גדולים ובולטים בצבע צהוב, הפריחה מופיעה בסתיו לאחר התקצרות היום ונמשכת עד תחילת האביב.

נקודת התורפה של מין זה היא שבירותו. קצב צימוחו נמרץ ולענפים יש נטייה להישבר בגיל צעיר וגם עם התבגרות העץ. מאחר והעץ חסכן במים ולאחר התבססותו, יסתפק בתוספת מועטה של מים בחודשי הקיץ, מומלץ להשקות בשנים הראשונות בלבד, מה שיביא לקצב צימוח איטי שעשוי להקטין את בעיית השבר. בנוסף, מומלץ לשים דגש על עיצוב נכון של העץ בשנותיו הראשונות, ולקצר ענפי שלד כך שמנוף הענף לא יהיה כבד.

מתאים לשתילה בשמש מלאה ובמרבית סוגי הקרקע. יגדל ברוב אזורי הארץ למעט ההר הגבוה כמו אזור ירושלים, שבו הפריחה החורפית תפגע.

צמחים מהקלון ׳הגר׳ שנשתלו בגנים לא חנטו זרעים והעץ שמר על מופע "נקי" מפרות שבדרך כלל "מכערים" את הצמח.

אי יצירת זרעים היא תכונה חשובה מאד בגן ותורמת למופע אסתטי של העץ. לפיכך, אני ממליצה להקפיד ולשתול רק את הקלון ׳הגר׳. מצטיין בקצב צימוח מהיר, ניתן לעיצוב כעץ בקלות, והוא אינו רגיש למזיקים או למחלות. אורך חיים בינוני.

שימוש גנני מומלץ לנטיעה כעץ בינוני פורח. יש לדאוג לעצבו על גזע בגובה 2 מטר ורק אז לפצלו. עצים כאלו ניתן לשתול מתחת לחוטי חשמל ללא דאגה, וליהנות מהפריחה הממושכת בפרט בחודשי הסתיו והחורף. מומלץ לשתילה במדרחוב, עץ אידיאלי לגינה הקטנה. מתאים לעיצוב גם על מספר גזעים.

ריבוי וגטטיבי בלבד של ייחורים מעוצים למחצה, משתרשים בקלות בחודשי הקיץ בשולחן השרשה ובעזרת הורמון השרשה. הפריחה חלה על צמחים שהושרשו עוד באותה שנה.

מינים וזנים נוספים הסוג דק־פרי כולל כ־12 מינים של שיחים, בעיקר באמריקה הדרומית ודרום אמריקה הצפונית.

כתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-08-24
צורת חיים: עץ; מופע: נשיר מותנה; מתאים לגידול בתנאי: שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת סתיו, פריחת חורף; התאמה לאזורים: שפלה, נגב, ערבה; מוצא: אמריקה, דרום אמריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן