צמחי הגן של סימה

ודליה זיפנית

Wedelia hispida

משפחה: מורכבים • Asteraceae
שם מדעי מעודכן: Wedelia acapulcensis var. hispida
שם נרדף: Wedelia hispida, Wedelia texana, Zexmenia hispida
שם עממי: Zexmenia, Orange Zexmenia, Hairy Wedelia, Wedelia, Texas Creeping-oxeye
מוצא: טקסס, מישור הריו גרנדה ומקסיקו
שנת אקלום 1999
מקור האקלום וגטטיבי קבלתי צמח אחד ממין זה מהגן הבוטני בדאלאס שבטקסס והוא המקור לצמחים בארץ.
גובה 80-60 ס"מ; קוטר 1 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי זהו צמח רב שנתי עשבוני, נשיר מותנה, מעוצה בבסיסו ועשבוני בחלקיו העליונים. גבעוליו דקים דמויי חוט תיל, והם נישאים ל ־ 80-60 ס"מ גובה. הפריחה טרמינלית, כלומר כל גבעול מסתיים בתפרחת ־פרח. הפרחים דמויי חרצית ואופייניים למשפחה. פרחי ההיקף לשוניים והפרחים במרכז התפרחת(הפרח) צינוריים, דו ־מיניים. הקרקפות בודדות. קוטר הפרח 3 ס"מ, צבעו צהוב ־כתום והם מופיעים על הצמח מחודש אפריל עד סוף דצמבר. מחיקי העלים מתפתחים ענפונים, שכל אחד מהם מסיים בפרח. הצמח מתרחב באמצעות השתרשות הענפים הצומחים בהיקף ועם התבגרותו יגיע עד כמטר רוחב.

העלים נגדיים, מחוספסים, חסרי פטוטרת יושבים על הגבעול, הם דמויי רומח, אורכם 3-5 ס"מ רוחבם 1-3 ס"מ וצבעם ירוק כהה. לעלים מרקם דומה לנייר זכוכית.

בזכות הגבעולים הדקים והעלים הקטנים ענפי הצמח נעים עם משבי רוח ותורמים לתנועה בגן.

וידליה זיפנית מתאימה לשתילה בשמש מלאה בכל אזורי הארץ. מתאים לכל סוגי הקרקע ובלבד שתהיה מנוקזת. באזור ההר הצמח יתייבש בחורף עד לקרקע ויתחדש באביב מאזור בית השורשים. הצמח מאריך ימים באופן קיצוני, חסכן במים, ובדאלאס טקסס הוא אחד המינים החשובים לפריחת קיץ. בארץ הצמחים פורחים במרבית חודשי השנה. הפריחה צופנית ומושכת דבורים ופרפרים. בחודש ינואר, חלקי הצמח העליונים מתייבשים ומתקבל מופע של "קש". אני ממליצה לגזום את כל הצמח עד לבסיסו, כולל ענפים שנשארים ירוקים. את פעולת הגיזום אפשר לעשות בחודש ינואר או לדחות לחודש מרץ. פעולת הגיזום מפנה את "הקש" ותורמת להתחדשות רעננה ונמרצת של הצמח עם תחילת האביב כשהטמפרטורות מתחילות לעלות.

 הצמח מתחדש מאזור בית השורשים. גיזום כזה הוא קל לביצוע (להבדיל מגיזום סלקטיבי) וזו הפעולה היחידה הנדרשת לתחזוקת הצמח.

שימוש גנני מומלץ לשתול בגן בערוגה הפורחת בשילוב עם צמחים חסכני מים. מתאים לשתילה במסלעה, באיי תנועה כצמח כיסוי, בערוגה בכניסה לבית או באדניות. גידול בתנאי הצללה או עודף מים יגרמו לצמח "לרבוץ".

ריבוי וגטטיבי של ייחורים מעוצים למחצה באביב, לאחר שהצמח מתחיל ללבלב ולפני שמופיעים הפרחים. צמחי אם יש לגזום ולהוריד את הפרחים על מנת לעודד צימוח וגטטיבי וייחורים אלו להשריש בשולחן השרשה. משך ההשרשה נמשך שבוע. אפשר ריבוי בחלוקה, לחלק את צמח האם, מומלץ באביב.

מינים וזנים נוספים הסוג וידליה כולל כ ־ 70 מינים שאחד מהמינים הוא ודליה ביצתית Wedelia palludosa שאוקלם בארץ בשנות ה ־50 ע"י חוות הנוי ובספר צמחי הגן של רות בנימין היא כותבת שמקור הצמח היה בזרעים שהגיעו מברזיל דרך המכון לחקר הנגב ושמו לא היה ידוע בתחילה ונרשם בשם "צמח ממשפחת המורכבים מברזיל". כיום ודליה ביצתית הוא צמח כיסוי מומלץ ונפוץ, אולם הוא רגיש לקור וצרכן מים.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-09-04
צורת חיים: עשבוני, צמח כיסוי; מופע: נשיר מותנה; מתאים לגידול בתנאי: שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת קיץ, פריחת סתיו; שימוש: מתאים לגידול במיכל; מושך: דבורים; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אמריקה, צפון אמריקה, מרכז אמריקה
צילום: סימה קגן
פרח צופני
צילום: סימה קגן
פריחה ממושכת
צילום: סימה קגן
שיח בודד
צילום: סימה קגן
שיח מתרחב לאחר שנים