צמחי הגן של סימה

טקומן סיני

Radermachera sinica

משפחה: ביגנוניים • Bignoniaceae
שם עממי: China doll
מוצא: דרום ומזרח-אסיה: סין, ווייטנאם, בורמה והודו
שנת אקלום: לא ידוע
גובה ;7-5 מטר קוטר 5-3 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי

טקומן סיני הוא עץ וותיק בארץ, ולא נפוץ בגינון. זהו עץ ירוק-עד הגדל לגובה 7.0-5.0 מטר בעל צמרת זקופה, צרה 5.0-3.0 מטר, המתרחבת עם התבגרות העץ. בעל גזע מחורץ, קישוטי בצבע אפור. העלים נגדיים, מנוצים פעמיים ובבגרותם מגיעים עד 75 ס"מ אורך. העלעלים דמויי ביצה הפוכה, אורכם עד 5 ס"מ. צבע העלים ירוק-כהה והם מבריקים. הודות לעלווה הדקורטיבית, הצמח משמש כצמח בית באזורים בעלי אקלים ממוזג, נפוץ במיוחד באנגליה וארצות הברית, שם מגדלים אותו בעציצים כמו את צמחי השפלרה כצמח בית. בכל תערוכות הגינון שביקרתי באירופה, תמיד פגשתי עציצים של טקומן כצמח בית. בתנאי בית, הוא לעולם לא יפרח, אבל כעץ בגן, העץ פורח. הפרחים בולטים, ערוכים במכבדים, כותרת הפרח דמוית-משפך, אורכו כ־7.5 ס"מ, בצבע לבן, הפרחים ריחניים, רק בלילה. ריח הפרחים מזכיר את ריח פרחי הציפורן (Carnation-scented). הפריחה חלה בקיץ ובהמשכה נוצר פרי לא אטרקטיבי, מפותל, בעל 2 קשוות ואורכו 40-30 ס"מ. העץ יגדל ברוב סוגי הקרקעות, ומומלץ להעשיר את בור השתילה בחומר אורגני, ולדשן בעונת הצמיחה. מתאים לשתילה במרבית אזורי הארץ, למעט ההר הגבוה. הוא רגיש לקור קיצוני ולקרה. מתאים לשתילה בתנאי שמש מלאה ומצליח גם בצל חלקי. בבתי גידול בעלי קרינה חזקה כגון הערבה, מומלץ לשתול בתנאי צל/צל־חלקי, ולחפות את בית השורשים ברסק עץ. מניסיוני, הצמח חסכן במים, תוספת מים תאיץ את גידולו. במושב סתריה, נשתלו מספר עצים כעצי רחוב, הם קיבלו תוספת השקיה בשנים הראשונות להתבססות בלבד, וגדלים בהצלחה כבר כ־25 שנה ללא השקיה. בגינה אני ממליצה להשקות ולדשן באופן סדיר, ואז העלווה תראה יותר רעננה, כמות הפריחה תהיה שופעת וממושכת והעץ יראה שמח.

שימוש גנני טקומן סיני מתאים לשתילה בגינה ביתית, בפטיו וכעץ רחוב. שורשי העץ אינם שטחיים ולכן אין סכנה שירימו משטח מרוצף. כעץ פטיו אפשר ליהנות מהעלווה הדקורטיבית תוך התבוננות מקרוב, ובערבי קיץ, ל״הסניף״ את ריח הפריחה הנעים. מתאים לשתילה כצמח מכל אותו ניתן להציב בתנאי צל או צל חלקי, בכניסה לבית, מתחת עצים גדולים או על מרפסת.

ריבוי ריבוי העץ נעשה בזרעים. את ההנבטה יש לעשות באביב ולהגן על השתילים הצעירים בחורף הראשון. בספרות ממליצים גם על ריבוי וגטטיבי, מומלץ להשריש רק ייחורים מעוצים למחצה באורך 15-7.5 ס"מ, כאשר גבעול הייחור ירוק ובעזרת הורמון השרשה ובשולחן השרשה. מועד מיטבי מומלץ בקיץ.

עודכן: 2021-03-21
צורת חיים: עץ; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: צל, חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת קיץ; שימוש: מתאים לגידול במיכל; ריחני: ריחני; התאמה לאזורים: שפלה, נגב, ערבה; מוצא: אסיה, דרום מזרח אסיה
צילום: סימה קגן
עץ רחוב גדל במושב סתריה
צילום: סימה קגן
פריחה - ריחנית, בלילה
צילום: סימה קגן
עלה מנוצה פעמיים
צילום: סימה קגן
גזע העץ דקורטיבי
צילום: סימה קגן
הפרי ובו הזרעים