צמחי הגן של סימה

בקריס הכדורים 'פיג'ן פוינט'

Baccharis pilularis ‘Pigeon Point’

משפחה: מורכבים • Asteraceae
מוצא: קליפורניה.
שנת אקלום: 1997
מקור האקלום: וגטטיבי, משתלה בקליפורניה
גובה: 1.0-0.5 מטר; קוטר: 4-2  מטרים
התאמה לאזורי הארץ: כל הארץ, מצטיין במיוחד בקו ראשון מהים, נהנה מקרירות, יגדל היטב באזורי ההר הגבוה.

איברים דקורטיביים ותיאור כללי: צמח כיסוי ירוק-עד, בעל עלים קטנים ועגולים. קוטר העלה כ־1 ס"מ, וצבעו ירוק בהיר. גדל לגובה של כחצי מטר, אולם עם התבגרותו הוא עשוי להגיע עד לגובה של מטר אחד. מתפשט ל־2-4 מטר רוחב, תוך כדי שהוא משתרש במפרקים ויוצר מבנה דמוי כרית ירוקה, רעננה וצפופה המדכאת נביטה של עשבים. הצמח מעוצה בבסיסו. הזן 'פיג'ן פוינט' הוא סלקציה של צמח זכרי. כלומר, הקלון הזה מייצר רק פרחים זכריים. הפרחים קטנים וכמעט שאינם נראים דומים לפריחה של עשבי הקייצת. אינו מייצר זרעים ואין סכנה שיהפוך לפולשני.

שימוש גנני הצמח מתאים לשתילה כצמח כיסוי לשטחים נרחבים, סמוך לחוף ים ובמקומות שבהם חשוב לשמור על שדה ראייה פתוח וחובה לשתול צמחים נמוכים. בעבודה משותפת עם שה״מ וקק"ל שתלנו בקיבוץ פלמחים, בקו החוף, צמחים של בקריס 'פיג'ן פוינט' והם הראו התאמה מלאה לשתילה בקו ראשון לים. הצמחים יצרו שם כריות ירוקות וצפופות, והגנן החל להפיץ ולשתול אותו ברחבי הקיבוץ. הצמח נחשב לחסכן במים ובגן הנוי, לאחר התבססותו, ניתן להסתפק בהשקיה של פעם בחודש במהלך הקיץ והסתיו. אני שתלתי בשנת 1998 עשרות צמחים של בקריס הכדורים 'פיג'ן פוינט' בגינון הציבורי במושב סתריה. צמחים אלו לא מקבלים תוספת השקיה, פרט לגשמי החורף, וכבר עשרים  שנים הם ירוקים ומקשטים את הנוף. גוש ענק וירוק אפשר לראות ממש בכניסה למושב. מתאים לגינון באיי תנועה, על מדרונות לתפיסת הקרקע, בצדי דרכים, במסלעה גדולה ובכל מקום שבו רוצים לכסות בירוק שטח באחזקה נמוכה.

ריבוי: ריבוי וגטטיבי של ייחורים מעוצים למחצה, בעונת האביב והקיץ, בשולחן השרשה ובעזרת הורמון השרשה. השרשה מתקבלת תוך שלושה שבועות, ויש להימנע מעודפי מים.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-05-08
צורת חיים: שיח, צמח כיסוי; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, חוף ים; מוצא: אמריקה, צפון אמריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
בקיבוץ פלמחים שתול בחוף ים