צמחי הגן של סימה

קליטוסטומה ורודה

Bignonia callistegioides

משפחה: ביגנוניים • Bignoniaceae
שם מדעי קודםClytostoma callistegioides
שם עממי: Lavender Trumpet Vine
מוצא: דרום אמריקה, ארגנטינה ודרום ברזיל.
שנת אקלום 2000
מקור האקלום: הבאתי זרעים של מטפס זה ממשתלה בסנטה ברברה שבקליפורניה. שם, המטפס אוקלם בשנת 1900 ומאז גדל בהצלחה בכל אזורי קליפורניה ונפוץ בכל המשתלות. נחשב לצמח מומלץ ביותר הן בגינון הפרטי והן הציבורי.
גובה: מטפס עד 7 מטר  ויותר; קוטר: עד 8-6 מטר.
קצב צימוח: מהיר
רגישות לקור: לא רגיש, עמיד עד 8C-.
צריכת מים : חסכוני, בשנים הראשונות מומלץ להשקות באופן קבוע ובהמשך, לאחר התבססותו, השקיות עומק.

איברים דקורטיביים ותיאור כללי נוסף מטפס בעל עלים נגדיים, כל עלה מחולק לשני עלעלים מאורכים באורך 7 ס"מ וברוחב 3 ס"מ, ומסיים בקנוקנת שהיא בעצם המשך של פטוטרת העלה. אם הקנוקנת לא נאחזה או נצמדה למשהו, היא נושרת. לעלים  צבע ירוק בהיר והם מבריקים. הלבלוב הצעיר בצבע נחושת שהופך בהתבגרותו לירוק בהיר. הפריחה חלה לקראת אמצע־סוף האביב, הפרחים מרהיבים, דמויי משפך, אורכו כ־7 ס"מ והם  מופיעים בזוגות של פרחים בחיק של העלים. צבעם סגול־לבנדר בהיר ומרושתים בכותרת ובלוע בעורקים בולטים בצבע סגול כהה. הפרחים מתוארים כמרהיבים במיוחד, והם שנתנו לו את שם הסוג (Clytostoma, שניתן לסוג עם תאורו). 'Klytos' פרושו ביוונית יפיפה, 'stoma' פרושו mouth, והכוונה לפרח יפיפה.

הפרי הוא תרמיל מאורך מעוצה, דוקרני, בצבע חום כהה ובתוכו זרעים שטוחים בצבע אפור. התרמיל נסדק בעודו על המטפס, הזרעים מבשילים בסוף הקיץ, ואז מומלץ לאסוף אותם למטרות ריבוי והנבטה.

שימוש גנני  מטפס חיוני בעל קנוקנות טיפוס, שיש לספק לו תמיכה, ולפיכך הוא מתאים לשתילה ליד גדר בחזית הבית או לאורך גבול עם השכנים או חצר המשק. מתאים מאד לכיסוי פרגולות, לכיסוי מבנים או מחסנים מוזנחים בחצר, שאותם רוצים להסתיר. יכול לשמש גם כצמח כיסוי, משתפל במדרון. הוא ירוק־עד ונראה חיוני ואטרקטיבי כל השנה, ומרהיב בזמן הפריחה.    

יגדל במגוון קרקעות, הן בקרקעות כבדות והן בקרקעות קלות.  

ריבוי:  כאשר מרבים מזרעים, ולהנביט באביב במגשי הנבטה. הנביטה חלה כעבור כשבוע. אפשר ומומלץ ריבוי וגטטיבי, להשריש  באביב ייחורים מעוצים למחצה, בשולחן השרשה ועם הורמון השרשה. השתרשות מתקבלת תוך כחודש. להעתיק לעציצים, ולשתול בגן כעבור שנה.

אקלמה וכתבה סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

עודכן: 2020-05-11
צורת חיים: מטפס; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב; מושך: דבורים; התאמה לאזורים: כל הארץ; מוצא: דרום אמריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן