צמחי הגן של סימה

חרציתן מאפיר

Chrysanthemoides incana

משפחה: מורכבים • Asteraceae
תרגום שם הסוג Chrysanthemoides דומה לחרצית (Chrysanthemum- חרצית, oidos, -דומה). ואכן הפרחים של הסוג דומים לפרחי החרצית. המין incana פירושו אפור, בעל שערות לבנבנות, ותיאור זה תואם את העלים והגבעולים.
שנת אקלום: 1993 
מקור האקלום: וגטטיבי, Kirstenbosch Botanical Garden South Africa
אופי הצמח צמח כיסוי עשבוני ירוק-עד
גובה: 0.5 מטר; קוטר: 3-2 מטרים
תנאי גידול: שמש וחצי צל 
רגישות לקור לא רגיש, גדל בהצטיינות בגן הבוטני בגבעת רם בירושלים

איברים דקורטיביים ותיאור כללי: צמח כיסוי בעל ענפים משתרעים. העלים בצבע אפור, מסורגים צפופים, דמויי ביצה הפוכה ומשוננים. העלים והגבעולים מכוסים לבד אפור, המעניק לצמח גוון כסוף. הפריחה דומה לפרחי הסביון, בצבע צהוב ובקוטר של כ-3 ס"מ, ושיאה בחורף. צמח כיסוי חזק ועמיד בתנאים קשים. מצטיין בקו ראשון בחוף הים הודות לעלים הלבידים ולכיסוי השערות על העלים והגבעולים. הענפים משתרשים בנקודת המגע של המפרקים בקרקע. מתחדש מגבעולים תת-קרקעיים גם אם כל הנוף העליון התייבש.

שימוש גנני חרציתן מאפיר הוא צמח כיסוי חזק ועמיד בתנאים קשים. הוא גדל בכל סוגי הקרקע ובלבד שתהיה מנוקזת. הוא גדל בכל אזורי הארץ. בקיבוץ פלמחים נבדקה התאמתו לשתילה בקרבת חוף הים ואכן נמצא מצטיין בכל חודשי השנה בקו ראשון ולפיכך מומלץ לשתילה בחוף ים. כמו כן, הצמח מתאים לגידול בשמש מלאה ובתנאי צל חלקי. בחוות הבשור נשתלו צמחים של חרציתן מאפיר בין החממות ותוך זמן קצר התקבל "מרבד" אפור שמנע נביטת עשבי בר, נדידת חול, סחף ובזכות הצימוח הנמוך לא הייתה הצללה על החממה. צריכת המים שלו נמוכה, אך הוא יגיב יפה על תוספת מים ואז קצב גידולו יהיה מהיר ועשוי לכסות עד 2 מ"ר בשנה.צמח כיסוי חזק המתאים לשתילה בגנים גדולים ובכניסה ליישובים, בחוף ים, לכיסוי מדרונות, מסביב לחממות ובתי רשת, במחלפים, בצדי הכביש ובאיי תנועה. קיים מחסור במגוון צמחי כיסוי רב שנתיים. לדעתי, צמח זה הוא בעל פוטנציאל רב.

ריבוי וגטטיבי בלבד. משרישים ייחורים מעוצים למחצה בבית השרשה, בעזרת הורמון השרשה, במשך כל השנה. עודפי מים גורמים לריקבון הייחורים, בחורף יש לחמם את המצע. בתנאים אופטימליים הייחורים מצמיחים שורשים בתוך שלושה שבועות. אפשרות נוספת היא חלוקת צמח האם על ידי ניתוק גבעולים מושרשים מהצמח הבוגר.

מינים וזנים נוספים: הסוג חרציתן כולל שני מינים רב-שנתיים, שמוצאם בדרום אפריקה: חרציתן המחרוזות (C. monilifera) וחרציתן מאפיר. חרציתן המחרוזות הוא שיח גבוה, החונט פרי ענבה שנאכל על ידי ציפורים, וכך מופץ בסביבתו; הוכרז בעולם כמין פולש "עשב רע", ולכן אסור לשתילה. 

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-04-24
צורת חיים: עשבוני; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת חורף; התאמה לאזורים: כל הארץ, שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה, חוף ים; מוצא: אפריקה, דרום אפריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן