צמחי הגן של סימה

לענה לואיזיאנית 'סילבר קינג'

Artemisia ludoviciana 'Silver King’

משפחה: מורכבים • Asteraceae
מוצא: דרום-מערב ארצות הברית ומקסיקו
שנת אקלום: 1993
מקור האקלום: וגטטיבי, ממשתלת    Pinkus-Texas
גובה: 1 מטר; קוטר: 0.5  מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי: צמח רב-שנתי עשבוני, בעל גבעולים המגיעים לגובה של מטר. העלים דקים, בצבע אפור מכסיף, גזורים וריחניים, אורכם מגיע עד 7 ס"מ, ורוחבם עד 2 ס"מ. לצמח שלוחות תת-קרקעיות (ריזומים), שבעזרתן הוא מפתח גוש שקוטרו עשוי להגיע למטר ויותר. הפריחה לא משמעותית והיא חלה בקיץ. קרקפות הפרחים קטנות וחסרות צבע. מתאים לשתילה בכל סוגי הקרקעות, ובלבד שיהיו מנוקזות היטב. דרישותיה צנועות בהשקיה. באזור השפלה ומישור החוף הצמחים מסתפקים בתוספת מעטה של מים, אולם באזורים יבשים (כמו הנגב, ערבה והבקעה) הם זקוקים להשקיה סדירה. בזכות עמידותם לקור וחום, הם מתאימים לשתילה בכל חלקי הארץ כולל מצפה-רמון, ערבה, בקעה, ירושלים וצפת. הצמחים עמידים לטמפרטורות יום גבוהות ולטמפרטורות לילה נמוכות, עד 15- מעלות צלזיוס. עם התקצרות היום, בסתיו, ענפי הצמח מתייבשים לקראת כניסתם לתרדמה. הצמח עובר את החורף כשעלוותו יבשה, ובסוף החורף יש לגזום אותו בגובה פני הקרקע, ולפנות את הגבעולים היבשים. גבעולי העלים מתחדשים בתחילת האביב, הם צומחים מבית השורשים, וכל שנה מתרחב היקף הצמח.

שימוש גנני מתאים לשמש כצמח מסלעה, לערוגת הרב שנתיים, בגינון ים-תיכוני, בגינון חסכני במים.  כדאי לזכור שהצמח "מתרחב" מדי שנה,  מצמח יחיד מתקבל לעתים בתוך שנתיים-שלוש גוש שקוטרו מטר. שילוב הצמח בגינה נראה כמו סידור פרחים, מומלץ לשלבו עם צמחים רב-שנתיים עשבוניים, בעלי עלווה ירוקה או מאדימה.  צבע העלווה המכסיפה של הלענה משתלב עם כל צבעי הפרחים ומשדרג את מופעם. ניתן לקטוף את הענפים עם העלים הגזורים ולהשתמש בהם כקישוט בסידור פרחים, יחד עם ורדים או פרחי גרברה או חמניות, שנקטפים ללא עלים. הם מתאימים גם לסידור פרחים יבש, כלומר ללא מים, ולמרות שרק הגבעולים מעוצים, העלים הרכים שומרים על צורתם באגרטל, ללא מים, חודשים רבים. אני ממליצה לשלב בסידור הזה גם ענפים של חיטה או שעורה, והנה מתקבל סידור פרחים כפרי מאריך ימים.

ריבוי  מרבים את הלענה מייחורים עשבוניים. משרישים באביב, בשולחן השרשה. ייחור מושרש מתקבל בתוך שבוע. לאחר התבססותו במכל, קוטמים אותו ושותלים בגינה. אפשר לשתול החל מראשית האביב ועד סוף הסתיו. אם שותלים בסתיו, הצמח נכנס לתרדמה בתוך זמן קצר,  ומחדש את צמיחתו רק באביב הבא. אפשר לרבות גם בחלוקה של צמח בוגר באביב.

מינים וזנים נוספים  הסוג לענה כולל כ-300 מינים של צמחים חד- שנתיים, רב- שנתיים עשבוניים, בני שיח ושיחים ריחניים שמוצאם בחצי הכדור הצפוני באזורים ממוזגים וכן באזורים מדבריים. בארץ גדלים בר ארבעה מיני לענה. ישנם מספר מינים של לענה שמגדלים אותם כצמחי נוי, הודות לעלווה המעניינת והקישוטית, לעלים הגזורים בצבע אפור. הפריחה בסוג לא משמעותית.

אקלמה וכתבה סימה קגן

עודכן: 2020-05-10
צורת חיים: עשבוני, צמח כיסוי; מופע: נשיר; מתאים לגידול בתנאי: שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; שימוש: מתאים לגידול במיכל; ריחני: ריחני; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אמריקה, צפון אמריקה, מרכז אמריקה, דרום אמריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן