צמחי הגן של סימה

טגטס למון

Tagetes lemmonii

משפחה: מורכבים • Asteraceae
שם נרדף: Tagetes palmeri
מוצא: דרום-מזרח אריזונה עד דרום מקסיקו ומרכז אמריקה
שנת אקלום: 2000
מקור האקלום: זרעים; Phoenix Botanical Gardens Arizona
גובה: 2-1.5 מטרים; קוטר: 2-1.5 מטרים

איברים דקורטיביים ותיאור כללי: שיח מעוצה בבסיסו ועשבוני בחלקו העליון, עם נטייה ליצירת מבנה כדורי צפוף. העלים מנוצים ואורכם כ-10 ס"מ. צבע העלעלים ירוק כהה בצדם העליון, וירוק בהיר בצדם התחתון, והם בעלי ריח אופייני לצמחי הטגטס. קרקפות הפרחים ערוכות בקבוצות. קוטר הפרחים כ-3 ס"מ, צבעם צהוב-תפוז וריחם עדין. בסתיו, עם התקצרות היום, הצמח מתמיין לפריחה, ובסוף הסתיו הוא מתכסה כולו בפריחה צהובה, הנמשכת כל החורף ובולטת מאוד. אפשר לקטוף גבעולי פריחה לאגרטל; חיי המדף של פרחים אלו נמשכים כשבוע ימים.

מתאים לשתילה בשמש מלאה. בתנאי צל חלקי השיח נוטה לרבוץ ומאבד את המבנה הכדורי, המתקבל בשמש מלאה, אולם הפריחה איננה נפגעת.
הצמח גדל במרבית סוגי הקרקעות, ובלבד שיהיו מנוקזות. עמיד לטמפרטורות קרה ומותאם לאקלים יבש. הצמח מאריך שנים. בתום הפריחה מומלץ לגזום אותו עד סמוך לבסיסו, ואז הוא מלבלב ונשאר ירוק כל הקיץ, וכך גם ניתן לשלוט בגודלו ובמופעו.

שימוש גנני מתאים לשתילה במכל או באדנית, שאותם אפשר להציב בכניסה לבית או בפטיו. אפשר גם להשתמש בטגטס למוני כצמח חד שנתי: לשתול בתחילת הסתיו, אז הצמח נמרץ מאוד בגידולו ותוך זמן קצר יתחיל לפרוח. הפריחה תימשך כל החורף ועד האביב. בגן מומלץ לשתול אותו בשילוב עם צמחים חסכני מים אחרים הפורחים בקיץ, וכך לקבל גן פורח במשך כל עונות השנה. בין הצמחים המתאימים: לויקופילום Leucophyllum, מינים וזנים שונים.

ריבוי ריבוי וגטטיבי של ייחורים. על-אף שהריבוי נעשה בתחילה מזרעים שהבאתי מארה"ב, המשכתי בריבוי וגטטיבי בלבד של ייחורים שהורדתי מהצמחים באביב ובתחילת הסתיו. ההשרשות נעשו בשולחן השרשה ובעזרת הורמון השרשה. השרשה התקבלה תוך שבוע ימים.
מינים וזנים נוספים: הסוג טגטס כולל כ-50 מינים של צמחים חד-שנתיים ורב-שנתיים עשבוניים וריחניים, שמוצאם בדרום אמריקה הצפונית ובארגנטינה. טגטס זקוף (T. erecta) הוא אחד המינים החד-שנתיים הנפוצים בארץ בגינון.

אקלמה וכתבה : סימה קגן

עודכן: 2020-04-25
צורת חיים: שיח, עשבוני; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת סתיו, פריחת חורף; שימוש: מתאים לגידול במיכל; ריחני: ריחני; מושך: דבורים; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אמריקה, צפון אמריקה, מרכז אמריקה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן