צמחי הגן של סימה

קזוארינה מכחילה 'קאזין איט'

Casuarina glauca 'Cousin It'

משפחה: קזואריניים • Casuarinaceae
מוצא: אוסטרליה, סלקציה גננית
לעתים בתוך אוכלוסייה טבעית של עצי קזוארינה מכחילה מופיע באופן ספונטני, מסיבה לא ידועה, שיח זוחל - צמח כיסוי. כך קרה במזרח אוסטרליה, דרומית לעיר סידני. השיח הצמיח ענפים הגדלים במאוזן, והצמח מעולם לא פרח. בשנת 1989 נלקחו ייחורים מהצמח, הם השרישו ונשתלו בגן הבוטני בקנברה, וקיבלו את השם המסחרי: 'Cousin It'.
שנת אקלום: 2011
מקור האקלום: וגטטיבי, Wildtech Nursery Glenmaggie Victoria Australia
גובה: 0.5 מטר; קוטר: 2 מטרים

איברים דקורטיביים ותיאור כללי: צמח כיסוי יוצא דופן, איננו פורח, העלווה דומה למחטי האורן, העלים בצבע ירוק כהה, מכוסים בשעווה ומותאמים ליובש ולתנאי חוף ים. השיח מצמיח ענפים צפופים המשתפלים כלפי מטה ומכסים היטב את פני הקרקע. הם מונעים סחף קרקע, נדידת חולות ונביטה של עשבים. עליו משמשים להזנת עופות. מתאים לשתילה גם באזורי חוף ים, בקרקע או במכל. באירועי קרה ממושכים או באזורים בעלי טמפרטורות נמוכות, ענפי הצמח העליונים מתים ונעשים חומים, אולם עם ההתחממות באביב, הענפים מלבלבים ומתכסים בעלווה צעירה. מתאים לקרקעות יבשות עד מוצפות. כמו כל מיני הקזוארינה, גם 'Cousin It' מקבע חנקן בשורשים בעזרת הבקטריה פרנקיה, ולכן אין צורך בדישון חנקני. מתאים לקרקעות בעלות pH 8-6.

שימוש גנני ניתן לשתול במכל דקורטיבי המוצב במקום גבוה, ולתת לקזוארינה להשתפל כלפי מטה, כשהעלווה "הנשפכת" ייחודית ומרהיבה. אפשר להציבו ברחבת הכניסה, בפטיו, ליד בריכה או על גג בית. כאשר יישתל בקרקע, ישמש כצמח כיסוי אידאלי לכיסוי מדרונות או קירות. כמו כן, ישתלב בכיסי קרקע במסלעה, כאשר הענפים יורדים כמפל בין הסלעים. הצמח נדיר.

ריבוי הריבוי הוא ווגטטיבי בלבד, כאמור, אינו פורח ולכן אינו מייצר זרעים. ניתן להשריש בחודשי האביב והקיץ, ייחורים מעוצים למחצה, בעזרת הורמון השרשה, בשולחן השרשה. ההשרשה נמשכת כחודשיים.

מינים וזנים נוספים: קזוארינה מכחילה היא עץ ירוק-עד, בינוני בגובהו, שמוצאו באוסטרליה. משמש בארץ בייעור ובגינון ונחשב לעץ חסכן במים, מאריך שנים ובולט בעמידותו בבתי גידול קשים. באוסטרליה מכנים אותו המקומיים "אורן מקומי" הודות לעלווה הדומה למחטי האורן. לעץ יש פריחה נקבית או זכרית על עצים נפרדים, ורק עצי הנקבה נושאים פירות הדומים לאצטרובלים ובהם הזרעים. באזור תפוצתו הטבעי הוא גדל לעתים תכופות סמוך לנתיבי מים מליחים, ואכן נחשב עמיד לקרקעות מלוחות ולהשקיה במים מליחים. כאמור, הצמח בכתבה זו איננו עץ אלא סלקציה מיוחדת.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-04-25
צורת חיים: צמח כיסוי; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: רגיש לקור; שימוש: מתאים לגידול במיכל; התאמה לאזורים: שפלה, נגב, ערבה, חוף ים; מוצא: אוסטרליה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
באילות