צמחי הגן של סימה

קטלב קטלבי 'מרינה'

Arbutus x andrachnoides ‘Marina’

משפחה: אברשיים • Ericaceae
מוצא: כפי הנראה, ים תיכוני. מוצאו של זן זה לא ידוע בבטחה, והוא נחשב למכלוא בין קטלב מצוי לקטלב משונן לקטלב קנרי. עם זאת, שם המין קטלבי andrachnoides - מעיד על הקרבה לקטלב המצוי, אשר צורות מעבר ממוצא מכלוא נמצאו באי כריתים ובמקומות אחרים שבהם שני המינים (הקטלב המשונן והמצוי) גדלים יחד בטבע.
שנת אקלום: 1995
מקור האקלום: וגטטיבי, Monrovia Nursery California
בשנת 1917 הגיעה מאירופה לקליפורניה קבוצה של צמחי קטלב קטלבי לתערוכה שהתקיימה בסן-פרנסיסקו. מהצמחים שהגיעו לתערוכה ריבה השתלן Charles Abrahams, שמשתלתו הייתה במחוז Marina באזור סן-פרנסיסקו, את צמחי הקטלב שהגיעו לתערוכה, ולקראת סגירת המשתלה שלו העביר שתיל ל- Strybing Arboretum. הקלון המיוחד הזה זכה לשם 'מרינה', כדי לכבד את תרומתו של השתלן ממחוז מרינה. ומאז ריבוי זה במשתלות בקליפורניה הוא וגטטיבי ונפוץ שם בגינון.  
גובה: 10-7 מטרים; קוטר: 7-5 מטרים
התאמה לאזורי הארץ: כל אזורי הארץ, למעט בקעה וערבה. עמיד לטמפרטורות נמוכות.

איברים דקורטיביים ותיאור כללי : עץ ירוק-עד בעל צמרת נוף מעוגלת. קליפת הגזע קישוטית ובולטת, בדומה לקטלב מצוי, מתקלפת ברצועות מחוספסות, תוך חשיפת קליפה חלקה בצבע ירוק, המשנה בהמשך את צבעה לצבע קינמון במרקם חלק. העלים בצבע ירוק-כהה, מרקם גלדני, גדולים יותר מהעלים של קטלב משונן או מצוי. אורך העלה 14-10 ס"מ, ורוחבו כ-5 ס"מ. הפריחה חלה בחורף, אשכול הפריחה משתלשל עד 15 ס"מ, והוא מכיל כ-100 פרחים דמויי כד בצבע ורוד. בהמשך לפריחה מתפתח פרי ענבה, דמוי תות-שדה, גדול יחסית, קוטרו כ-2.5 ס"מ, בצבע אדום, אכיל וטעים. הפרי מבשיל בחורף על פרחים מהשנה הקודמת ונראים על העץ פרחים ופירות בו-זמנית. הזן 'מרינה' בולט מאוד בזכות הקליפה החלקה בצבע קינמון, הפריחה הוורודה והפירות הגדולים בצבע אדום. בעל מערכת שורשים שאיננה אגרסיבית. לעץ קצב צימוח איטי, ותוספת השקיה בשנותיו הראשונות תאיץ את התפתחותו.

שימוש גנני מומלץ לשתילה כצמח בודד בגינה קטנה, צמח ראווה בכניסה לבית, ליד ברכת שחיה, או כעץ רחוב. ניתן לעיצוב על גזע אחד או על כמה גזעים, יבלוט במיוחד כעץ ראווה בגן. יכול לשמש כצמח במיכל גדול על גג הבית. נחשב למאריך ימים, מתאים ומשתלב בנוף הישראלי, חסכני במים ולכן מומלץ לשתול אותו יותר בגינות.

ריבוי וגטטיבי בלבד. השרשת ייחורים מעוצים למחצה, תוך טבילה בהורמון נוזלי, IBA בריכוז של 4,000 ח"מ ל 10 שניות, ונעיצה בשולחן השרשה מחומם בתנאי פוגר. השרשת הייחורים מתקבלת תוך חודשיים.

מינים נוספים: בארץ גדל בר העץ קטלב מצוי Arbutus andrachne, הנפוץ במיוחד בנחל קטלב, בהרי יהודה, באזור ירושלים וגם בחרמון, בכרמל ובגליל. הקטלב המצוי הוא אחד מעצי הבר היפים ביותר שאנו מרבים להתגאות בו, וכולנו גדלנו על האגדה המספרת כי קליפתו של העץ האדימה מדמו של אב שנרצח על ידי בנו. קליפת גזע העץ נושרת ברצועות, עד שבסוף הקיץ היא נראית חלקה ובולטת ביותר בצבעה האדום כדם. הפריחה במין זה חלה באביב, והפרי מבשיל בסתיו-חורף. במין זה לא ייראו יחד פריחה ופרי על עץ אחד. קטלב מצוי נחשב לאחד המינים היפים בסוג, והזן 'מרינה' דומה לו, אך מתאפיין גם באון צימוח.

אקלמה וכתבה: סימה קגן

עודכן: 2020-04-25
צורת חיים: עץ; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת חורף; שימוש: פרי קישוט, מתאים לגידול במיכל; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב; מוצא: אגן הים התיכון
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן