צמחי הגן של סימה

פנדוראה פנדורית

Pandorea pandorana

משפחה: ביגנוניים • Bignoniaceae
שם עממי: Wonga- Wonga Vine
מוצא: מזרח אוסטרליה: מהטריטוריה הצפונית, קווינסלנד, ניו-סאוס ווילס, וויקטוריה ועד דרום אוסטרליה וניו-גיניי .
שמות נרדפים: Pandorea doratoxylon, Pandorea oxleyi
שנת אקלום 2010
מקור האקלום זרעים, אספתי בגן הבוטני 'הנטינגטון' שבקליפורניה
גובה 6 מטר; קוטר 6 מטר

איברים דקורטיביים ותיאור כללי בשנת 2010 אספתי זרעים בגן הבוטני 'הנטינגטון' שבקליפורניה מצמח שנקרא Pandorea doratoxylon. בספרות מצוין, שעד לאחרונה, אוכלוסיות הצמחים שמוצאן במרכז יבשת אוסטרליה, נחשבו למין נפרד- Pandorea doratoxylon, ורק באחרונה אוחדו וכיום הוא מין נרדף ל- פנדוראה פנדורית. עוד מצוין, שבמקור צמחים זה - ממרכז היבשת, מודגש יותר אופי צימוח שיחי, הם גדלים באזור סלעי, והעלעלים צרים יותר בהשוואה ל פנדוראה פנדורית שמוצאה במזרח היבשת. המוצא והתכונות מרמזות על התאמה טובה יותר לתנאי חום ויובש. הזרעים נבטו תוך זמן קצר, ועוד באותה השנה, בקיץ 2010 שתלתי כ100 צמחים לאורך הגדר המקיפה את פרדס סתריה, ביציאה המזרחית מהמושב. הם נשתלו בתנאי שמש מלאה וחלקם בתנאי צל חלקי. כעבור שנה, צמחים בודדים החלו לפרוח, ובינואר 2012 פרחו כל הצמחים שנשתלו. לא ראיתי שונות גדולה ביניהם. פנדוראה פנדורית הוא שיח- מטפס נכרך ירוק עד, בעל קצב צימוח נמרץ, המטפס בעזרת ליפוף גבעוליו. לעיתים הוא משמש כשיח נשען בעל גבעולים גמישים דמויי-תיל המגיעים עד 6 מטר ויותר. העלים נגדיים, בעלי 5-9 עלעלים צרים ומתחדדים לחוד, מבריקים בצידם העליון. הפרחים ערוכים במכבדים הנושאים פרחים רבים, הכותרת דמוית משפך,אורכה 2 ס"מ בצבע לבן והלוע מנוקד בסגול. הפריחה מתחילה בחורף, בסתריה החלו לפרוח בתחילת ינואר, ונמשכת 2-3 חודשים. בתקופה זו, צרור שופע של פרחים קישוטיים -בולטת מאד, וגם אטרקטיבית לדבורים.

סוגי צמחים רבים, השייכים למשפחת הביגנוניים שעמם נמנית גם האורנית, גילנית, פנדוראה, ועוד רבים במשפחה מצטיינים בעוצמת פריחתם הבולטת והקישוטית.
פנדוראה פנדורית מתאימה לשתילה בכל אזורי הארץ, בשמש מלאה או בצל חלקי, בכל סוגי הקרקעות - בתנאי שיהיו מנוקזות. מומלץ לשתול את הצמח בתוספת קומפוסט בבור השתילה ולספק לו השקיה סדירה. לאחר התבססותו הוא יהיה צנוע בדרישות המים, והודות לפריחה בחורף - בעונת הגשמים, עוצמת הפריחה לא תיפגע.

שימוש גנני פנדוראה פנדורית היא מטפס שיש לספק לו תמיכה, ולפיכך היא מתאימה לשתילה ליד גדר בחזית הבית או לאורך גדר- גבול עם השכנים או חצר המשק. מתאימה מאד לכיסוי פרגולות, היא יכולה לכסות מבנים או מחסנים מוזנחים בחצר, שאותם רוצים להסתיר. בשנה הראשונה לשתילה, הצימוח נמרץ, ולעיתים נאלצים לגזום את הענפים שחודרים לתחום הכביש . מסתבר, שגם גיזום סמוך למועד הפריחה, לא פגע בפריחה, וממש מתחת למקום הגיזום, צמחו ענפים עם מכבדי פריחה, ונראה שעוצמת הפריחה לא נפגעה.
בזמן הפריחה, הצמח בולט ומושך תשומת לב; במשך כל השנה הוא ירוק ורענן.

ריבוי אפשר בריבוי וגטטיבי, משרישים ייחורים מעוצים למחצה, באביב ובקיץ, בשולחן השרשה. השתרשות מתקבלת כעבור מספר שבועות. ניתן לאסוף זרעים ולהנביט אותם.

מינים וזנים נוספים בסוג פנדוראה כ-6 מינים, רובם מאוסטרליה. המין הנפוץ בארץ הוא פנדוראה יסמינית, בעל הזנים הפורחים בצבע וורוד או לבן. פנדוראה פנדורית גדל בארץ אולם לא נפוץ.

אקלמה וכתבה סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

עודכן: 2020-04-25
צורת חיים: מטפס; מופע: ירוק עד; מתאים לגידול בתנאי: חצי צל, שמש; חסכן במים: חסכן במים; רגישות לקור: לא רגיש לקור; מועד פריחה: פריחת אביב, פריחת חורף; מושך: דבורים; התאמה לאזורים: שפלה, אזור ההר, נגב, ערבה; מוצא: אוסטרליה, צפון מזרח אוסטרליה, מזרח אוסטרליה
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן
צילום: סימה קגן