צמחי הגן של סימה

כילופסיס סרגלי
Chilopsis linearis

משפחה: ביגנוניים (Bignoniaceae)
מוצא:דרום-מערב ארה"ב וצפון-מקסיקו
כילופסיס סרגלי הוא שיח גדול, נשיר בחורף, פורח כל הקיץ וחסכן במים.

השיח בעל צימוח אוורירי, גדל לגובה של 7-5 מטרים ולקוטר של עד כ־4 מטרים.

מגזע השיח פורצים ענפים רבים, דבר המשווה לו צורה פרועה. העלים מוארכים בצורת אזמל, צבעם ירוק והם נטויים כלפי מטה. גם הענפים שמוטים בצורה בכותית, ובזכות מופע זה וצורת העלים הצרים קיבל הצמח את שמו העממי - ערבת המדבר (Desert Willow).

לכילופסיס פרחים גדולים בצורת משפך בצבע ורוד בהיר, עם עורקים בצבע סגול כהה. הפריחה בולטת, ממושכת ומעט ריחנית, היא מתחילה באביב החל בחודש מאי ונמשכת כל הקיץ והסתיו עד חודש נובמבר. כמות הצוף המרובה בפרחים מושכת אליהם ציפורים כגון צופית (יונק הדבש), המוסיפות נופך מעניין לגן.

השיח משיר את עליו בחודש ינואר וחוזר ללבלב באפריל.

בשנת 1997 הבאתי ממשתלת מנרוביה שבקליפורניה זן של כילופסיס בשם 'בורגונדי' ('Burgundy‘), המאופיין בפרחים בצבע בורגונדי (סגול כהה). זן נוסף הבאתי בשנת 2000 מהגן הבוטני בסן-אנטוניו שבטקסס. זן זה נקרא 'בובה', 'Bubba', ולו פרחים גדולים יותר בצבע סגול כהה ועורקים בצבעים ורוד וצהוב. הפרחים של הזן 'בובה' בולטים מאוד על השיח. יתר התכונות של שני הזנים הן כמו של מין הבר שצוין לעיל.

Chilopsis linearis 'Burgundy'
תנאי גידול

בארץ מוצאו השיח גדל במדבריות יבשים ובאזורים גבוהים, ולכן הוא עמיד בתנאים קיצוניים של חום, קור, יובש ורוח. המכון לחקר הנגב אקלם את מין הבר לפני כ־40 שנה, ועד היום גדל בחלקת האקלום בעומר צמח אחד, הפורח כל שנה בפרחים בצבע ורוד בהיר. השיח גדל שם ללא תוספת מים פרט לגשמי החורף הדלים (כ־180 מ"מ בממוצע רב-שנתי), ועבר כמה שנות בצורת מאז שנשתל.

בצדי כביש ביל"ו־רמלה, בקטע הסמוך למושב סתריה, שתלתי בשנת 1997 במסגרת פרויקט משותף עם מע"צ עשרות צמחים של כילופסיס. צמחים אלו קיבלו השקיות עזר להתבססות במשך שנה אחת בלבד, ומאז הם מתפתחים היטב ופורחים כל הקיץ ללא תוספת מים פרט לגשמי החורף. מעניין לציין שהצמחים בקטע הזה של הכביש חשופים לרעייה של כבשים, המכרסמות חלק גדול מהמינים השתולים שם (רימון, בוהיניה טומנטוזה, תבטיה) אולם אינן נוגעות בכילופסיס.

הצמח מתאים לגידול בכל אזורי הארץ ובכל סוגי הקרקע - בתנאי שתהיה בעלת ניקוז טוב, בתנאי שמש מלאה בלבד.

כאמור, הצמח חסכן במים. על אף שאפשר לגדלו במרכז הארץ לאחר התבססותו ללא תוספת מים, אני ממליצה לתת 3-2 השקיות בקיץ בגן הנוי, בכדי שגידולו יהיה מוצלח והפריחה שופעת יותר.

Chilopsis linearis 'Bubba'
שימוש בגן

אפשר לגדל את הכילופסיס, על זניו השונים, כשיח פורח בינוני או גדול. צורת צמיחתו פרועה מעט, ולכן אני ממליצה לעצבו על כמה גזעים ולדאוג שגזעים אלו יהיו "נקיים" מענפונים עד גובה מטר מפני הקרקע. צבע קליפת הגזע אפור בהיר והיא קישוטית למדי, וכך מתקבל שיח בעל מופע אוורירי ונאה ופריחה מרשימה ובולטת. אחת לכמה שנים אפשר לגזום את ענפי השיח לגובה 2 מטרים, ובכך לשלוט בגודלו. חשוב לשים לב שאין פוגעים בגזעי השלד.

מתאים כצמח בודד או בקבוצה בגן גדול, משולב עם צמחים ירוקי עד כגון מיני אוג או אלת המסטיק, המשלימים את המראה הדליל של נשירת העלים בחורף.

מומלץ לשלבו בגן עם עצי צ'יטלפה, מכיוון שהכילופסיס הוא אחד ההורים של הצ'יטלפה - ועל כך בכתבה בחודש הבא.

אפשר גם לעצב כילופסיס כעץ על גזע יחיד. צורת גידול זו מצריכה גיזומי עיצוב, על ידי בחירת מוביל ודיכוי ודילול של יתר הענפים הצדדיים, הפורצים מדי שנה.

ריבוי

כאשר הריבוי הוא מזרעים מתקבלת שונות רבה בין הצמחים, כולל צבעי פריחה דהויים ולא אטרקטיביים. כדי לשמור על זהות הזנים 'בורגונדי' או 'בובה' יש להשתמש בריבוי וגטטיבי בלבד.

אפשר להשריש ייחורים מעוצים למחצה מהזן המבוקש ולהשריש תחת ערפל, בעזרת הורמון השרשה.

צמחים מהזן 'בובה' גדלים במכון וולקני, בחלקת ההדגמה שבחזית המכון למטעים. שתלנים יכולים לקבל חומר ריבוי בתיאום מראש.

כתבה: סימה קגן